Tävlingsekipage i Skövde Brukshundklubb

Vill du vara med på sidan maila samt skicka med ett foto på dej och din hund samt uppgifter.

Förare: Johan Edman
Hund: Maybetails Kaxi
Tävlar i: Bruks
Meriter: Uppfl Högre spår
Övrigt: MH med 1:a på skotten

Förare: Beda Johansson
Hund: Aktiva Golden Tyrconnell (Milton)
Tävlar: lydnad/rally lydnad/ jaktprov
Meriter: Tävlar i lydnkl 3, Öppen klass B-prov jakt och workingtest, fortsättningsklass i Rallylydnad Klubbmästare lydnad 2016
 

Förare: Karin Sundström
Hund: Hviddueholm`s Jackie Freja
Tävlar i: Bruks/spår, Lydnad, Agility, Vallning
Meriter: Korad LP I LP II tävlar Lyd III
SE VCH 
Övrigt:


Förare:Gunnar Hammarbäck
Hund: Utterlyans Zorba
Tävlar i: Bruks och lydnad
Meriter: Tävlar Elit spår med 2 cert
och Lyd III
Övrigt: Vunnit Alice Wallin 2014, 2015

Förare: Annika Almqvist
Hund: Tapto´s LatjoLajban-Atlas
Tävlar: Bruks/Spår, Lydnad
Meriter:
Uppfl. till högre spår
Uppfl till Lyd III

Förare: Sara Lundin
Hund: Utterlyans Wimza
Tävlar i:Spår
Meriter: uppfl till Elit Spår

Förare: René Friberg
Hund:
SE spCH Hexgårdens Mizziz Zippi ( Zippi)
Tävlar. Elit spår Lydnad
Meriter: Spår Champion Vallhundsprov
uppfl till lyd Elit Spår SM 2014
KMBruks 2013,2014



















Förare: Maria Laurén
Hund: Truxelis Uzze
Tävlar i: Bruks, Bevakning, Lydnad
Meriter: Godkänd TJH 2
Godkänd extriör för korning
Godkänd mentaltest, korning
Skk int utst. Piteå 6 Juli 2013 Cert och R-Cacib.

Övrigt:

Förare: Therese Söderström
Hund: Fårfarmens Nelly (Daisy)
Tävlar: Bruks/sök & spår, lydnad
Meriter: Uppflyttad till Elitklass Sök,
Uppflyttad till Högreklass Spår,
1:a pris Lydnadsklass 1.
















Förare: Maria Lögdlund
Hund: Gleaming Gallant Guard - Gibb
Tävlar i: Lydnad
Meriter: 1:a pris Lydnadsklass 1
Övrigt:


Förare: Wendy Tapper Ås
Hund: SE Ag(hopp)Ch SE Ag Ch Somollis Bridget
Tävlar i: Agility klass 3, Hoppklass 3. Lydnad och RallyLydnad
Meriter: Svensk hopp champion. Svensk Agility champion. Uppflyttad Lyd klass 2. Godkänd RallyN.
Tävlat agility SM 2014, 2015. kvalad 2016.
Övrigt: Årets Agilityekipage x flera. Flertalet KM vinster.


Sofie Brattborn
Hund: Jollychap’s Know Your Rights ”Tristan
Tävlar i: Bruks/spår, lydnad
Meriter: Godkänd elitklass spår. 2:a pris lkl 3. LP1. LP2.Förare: 
 


















Förare: Gun Johansson
Hund: Nissagårdens Inge - Yngve
Tävlar i: Bruks, Lydnad
Meriter: Godkänd lägre klass spår
1:a pris lydnadsklass 1, LP 1
Övrigt: KORAD, SUCh, DKUCh ,NUCh,nordisk UCh,IntUCh
Godkänd eftersökshund viltspår Viltspårs Champion

Förare: Matilda  Wallgren
Hund:Änghagens Askungen - Tussi 
Tävlar: Agility
Meriter: Agilityklass 2 i både hopp & agility

Förare: Johanna Kempe
Hund: TheLook Big-Deal Luke (Asko)
Tävlar i: Lydnad, spår
Meriter: 1a pris lydnadsklass 1, 1a pris lydnadsklass 2, uppflyttad till lägre klass bruks. Övrigt: Genomfört BPH med skott


Förare: Kaisa Axelsson
Hund: Daisy
Tävlar i: Lydnad
Meriter: LP II uppfl till 3:an
Klubbmästare Lydnad 2014

Övrigt: LP1

















Förare: Per Dahlgren
Hund: Lindjax Glory - Zoda
Tävlar i: Bruks, Lydnad
Meriter: SE BCh
SE SpCh
1:a pris i lydnadsklass elit
Övrigt: Klubbmästare Lydnad: 2012
Distriktsmästare Spår:2012 & 2013
SM 2013 SM 2014
















Förare: Anna Spetz
Hund: Falloch Hills Arwen - Arwen
Tävlar i: Lydnad, Bruks
Meriter: LP 1, LP 2. LP 3
SE LCH samt Lp Elit
Uppflyttad till Elit spår.
1:a pris Ökl Viltspår
Övrigt: Klubbmästare Bruks 2012
MH 1:a på skott

Förare: Jenny Johansson
Hund: Utterlyans Zoya
Tävlar i: Bruks/spår, Lydnad
Meriter: Uppfl till lägre, Tävlar Lyd Elit 
Övrigt:

Förare: Sara Lundin
Hund:
SE SpCH Hexgårdens Ruffa
Tävlar i: Bruks och Lydnad
Meriter: Lyd Elit och Svensk Spårchampion
SM 2014
KM Bruks 2015

Förare: Cecilia Flodqvist
Hund:Kalkstenöns Icaross
Tävlar: Bruks/sök, lydnad,viltspår, utställning
Meriter: uppflyttad till lägre sök, tävlar lydkl 3.
Godkänt anlagsprov i viltspår
Genomfört MH med 1:a på skott
Flera CK på utställning
Årets lydnadskeeshond lk1  2012, Årets lydnadskeeshond lydkl II 2013


Förare: Sofie Brattborn
Hund: Sugarwind's Romeo "Milo"
Tävlar i: Bruks/spår, lydnad
Meriter: Uppflyttad till lägre spårHund:
 

Förare: Helena Lidenfors Åberg
Hund: Flashabou's Bus Berra - Bolt
Tävlar i: Bruks/sök
Meriter: Uppflyttad till högre klass
Övrigt: 

Förare: René Friberg
Hund: Utterlyans Wozzie
Tävlar i: Spår
Meriter: Uppflyttad till Högre spår




















Förare:Kerstin Karlsson
Hund: Magneslias Cickan
Tävlar i:Spår
Meriter: Uppfl till lägre spår
 

Förare: Thomas Lindberg
Hund: Lita Till Özzi
Tävlar i Spår, patrull och lydnad
Meriter: Korad, tjänstehund, Uppflyttad lägre, förstapris lkl2
5:e placering på Patrullhunds SM 

Förare: Gun Johansson
Hund: Brandklipparens Åm - Alice
Tävlar i: Rallylydnad
Meriter: Viltspårschampion Uppflyttad till fortsättningsklass i Rallylydnad
Övrigt: Har gjort MH 1 på Skott 

Förare: Matilda  Wallgren
Hund: Frenja Unbelievable Sweethert - Unni 
Tävlar Agility
Meriter: Agility klass 2 i både hopp & agility















Förare: Ingemar Oskarsson
Hund: Scanitals Zamba
Tävlar i: Bruks, Lydnad
Meriter: Godkänd högre klass spår
1:a pris lydnadsklass elit
Övrigt: Klubbmästare Bruks:
2004,2005, 2006,2007,2008,2010,2011,
Klubbmästare Lydnad:2006, 2007